Rulo Çim İstanbul, Rulo Çim Nedir?

Lolium Perenne Poa Pratensis

Perşembe, Mayıs 17th, 2018

Uzun yıllar dayanabilen ve sık özelliği ile çevre düzenlemelerinde yeşil bir örtü gibi yayılan lolium perenne poa pratensis çim türü, 12 ile 21 gün arasında çimlenen bir yapıya sahiptir. Asıl olarak poa pratensis ile lolium perenne iki farklı türdür ancak birinin yoğunluğu diğerinin de çabuk oluşması nedeniyle birlikte kullanıldığı görülür. Böylece hem sık hem de çabuk yetişen bir tür olarak tercih edilir.

Özellikle spor yapılan yeşil alanlarda, bahçelerde ve parklarda kullanım alanı daha geniştir. Üzerinde yüründüğü, spor yapıldığı veya koşulduğu için dayanıklı olduğu bilinmektedir. Yıpranmaya ve zorlu iklim koşullarına dirençli olduğu için uzun yıllar yeşillendirme amaçlı kullanılabilmektedir.

Poa pratensis çim tohumu

Müşterilerimiz çim tercihleri konusunda danıştıklarında, kullanım alanları için en uygun seçeneği sunuyoruz. Parklar, spor alanları veya bahçeler için çim türü sorduklarında ise kendileri için poa pratensis çim tohumu önerimiz olmaktadır.

Kısa saplı olması nedeniyle biçilme sıklığı da az olan, bakımı profesyonel ellerce gerçekleştirilmesi gereken poa pratensis çim tohumu, daha da zorlu şartlara dayanabilsin diye genetik olarak geliştirilme çalışmalarında da boy göstermektedir.

Çayır salkım otu olarak da bilinen poa pratensis çim türü baharın ilk günlerinde yeşillenir ve spor sezonu olan kış aylarında bile kar, yağmur ve çamur demeden dayanıklılığını korur.

Poa Pratensis Özellikleri

Rizom oluşumu olarak üst seviyede yoğunluk muhteva etmesi poa pratensis özelliklerinden en önemlisidir. Diğer çim tohumlarına ve türlerine oranla daha çabuk yetişir. Kısa saplı ve ince yapısıyla fiziksel olarak da diğer çim türlerinden ayrılır.

Çim üzerinde her gün kullanım gerçekleşse bile dayanabilen, bakımı iyi yapıldığı ve doğru gübre kullanıldığı sürece çok uzun zamanlar kullanılabilen poa pratensis, bitkilere özgü hastalıklara da karşı da oldukça dirençlidir.

Çimlerin daha dayanıklı ve sık olması için mükemmel sayılan karışım ise; % 50 lolium perenne, % 35 festuca rubra ve % 15 poa pratensis çim türlerinin bir arada çimlendirildiği karışımdır. İyi giyim toleransı ve yüksek estetik için bu çim tohumlarının kullanılması en ideal terci olmaktadır.