Rulo Çim İstanbul, Rulo Çim Nedir?

Festuca Çim Çeşitleri

Perşembe, Mayıs 17th, 2018

Yeşillendirme çalışmalarında çim ekmek isteyen tüm müşterilerimizin incelemesi gereken ve bu türde birçok alt başlığı olan çim çeşidi festuca çim çeşitleridir. Farklı özellikleri nedeniyle tekil olarak da kullanılabilen bu çeşitler iklim şartları, sulanma, biçilme, yetiştirilme, olgunlaşma dönemlerine göre farklılık gösterir.

Festuca çim çeşitleri arasında, festuca arundinacea, festuca ovina, festuca rubra rubra, festuca rubra commutata, festuca rubra trichopylla gibi çeşitler bulunur.

Festuca arundinacea kamışsı yumak olarak bilinir, golf sahalarında kullanılır ve nemli bölgeler için idealdir.

Festuca ovina mavi koyun yumağı adıyla bilinir, yavaş gelişir, verimsiz topraklara uygundur ve değerli bir çim türüdür.

Festuca rubra rubra kırmızı yumak adıyla bilinir, kuraklık ve yıpranmaya dayanıklıdır, koyu yeşil renklidir, ilkbaharın ilk günlerinde yeşillenir ve gölge alanlarda dahi yeşilliğini korur.

Festuca rubra commutata adi kırmızı yumak ismiyle bilinir, koyu yeşil renktedir, çok bakım gerektirmez, hem kışın hem de yazın yeşil kalabilir, örtü kapasitesi yüksektir.

Festuca rubra trichopylla narin kırmızı yumak adıyla tanınan bu çim türü, mineralsiz topraklarda yetişebilir, açık yeşil renktedir, yayılma özelliği ile yanındaki boşlukları rahatlıkla doldurabilir, topraktaki tuz miktarına dayanıklıdır.

Festuca çim fiyatları

Farklı türlerinden yukarıda bahsettiğimiz festuca çim fiyatları da farklı olabilmektedir. Çim tohumu alanında yerli üretime tam geçiş sağlandığında bu fiyatların daha da makul seviyelere düşeceği öngörülmektedir. Geniş alanların boşluksuz yeşillendirilmesinde en ideal tercih olan çimlendirme faaliyetleri, yerel yönetimler ve spor tesislerinin en çok uyguladığı çalışmaların başında gelmektedir.

Betonarme yapıların estetiksiz ve sağlıksız görüntüsünün içinde yapılan çim ekimleri ve yeşillendirme peyzaj düzenlemeleri, insanların rahat nefes almalarına vesile olduğu için, festuca çim fiyatları, sağladığı avantajlar düşünüldüğünde, yeşil doğayı korumak için hiç de fazla gelmemektedir.

Festuca rubra rubra özellikleri

Kırmızı yumak adıyla da anılan festuca rubra rubra özellikleri, tekil olarak kullanım için oldukça dayanıklı temele dayanır. Susuzluğa dayanabilen, gölgede dahi yetişebilen ve görünümünü kaybetmeyen, çiğnendiğinde ve üzerine basıldığında bile çabuk toparlanabilen bir özelliğe sahiptir.

Koyu yeşil olması nedeniyle, yeşil ağaçların arasında çok güzel bir görüntü verir. Festuca rubra rubra özelliklerini öğrenen müşterilerimiz, baharın ilk ayında yeşillendiğini ve çok canlı bir görüntü sergilediğini gördüklerinde vazgeçilmez bir tür olmaktadır.

Festuca arundinacea çim tohumu

Festuca arundinacea çim tohumu, yerelde kamışsı yumak ismiyle de bilinmektedir. Sadece 1,5 cm ile 2 cm aralığında bir derinliğe ekilip kolayca verim alınabilmektedir. Bakım konusunda da hiç zorlamayan bir özelliği bulunur. Aşırı sıcak iklimlere dayanıklı bir tohum türüdür.

Farklı çim karışımlarında en çok kullanılan tohumlardan biri de fgestuca arundinacea çim tohumudur. Parkların ve spor alanlarının yeşillendirmelerinde en çok tercih edilen türlerden birisidir. Hem nemli bölgelerde hem de istendiği takdirde soğuk iklimlerde sorunsuzca kullanılabilir.